środa, 25 kwietnia 2012

Wiadomość w butelce - Valerie Zenatti

   Fenomen tej książki potwierdza złotą zasadę miłośników książek: nie oceniaj książki po okładce. Gdy pierwszy raz zobaczyłam te książkę, pomyślałam, że to kolejny ckliwy, przewidywalny, niedojrzały w dodatku internetowy romans. Dwoje nastolatków, list w butelce, mail za mailem aż w końcu cudowny happy end. Niespodzianka! Już po kilkunastu stronach można zorientować się, że to nie jest historia w tym guście. Autorka bardzo dobrze przedstawiła realia, w których zmuszeni są żyć bohaterowie. Wyeksponowała zarówno podobieństwa, jak i różnice kulturowe głównych bohaterów. Wnioskuję, że wynika to z tego, iż autorka jest francuską pochodzenia żydowskiego i nie obce jej takie obrazki.
   Dwoje młodych ludzi, bardzo dojrzałych i trzeźwo myślących jak na swój wiek. Dzieli ich dosłownie wszystko, kultura, narodowość a przede wszystkim ogromny mur oddzielający Jerozolimę od Strefy Gazy. Tal mieszka w Jerozolimie aż do momentu, gdy po jednym z bombardowań blisko jej domu pisze list. Wkłada go do butelki a jej brat - żołnież wrzuca go do morza po drugiej stronie muru. Znajduje go Naim. Idzie do kafejki internetowej i pisze email na adres, który znalazł w butelce. Tak zaczyna się ich rozmowa. Poruszają bardzo różne tematy, ale przede wszystkim rozmawiają o tym co dzieje się wokół nich. Piszą, że marzą o pokoju. Z czasem ich relacja zmienia się, z każdym listem są sobie bliżsi. Czy będzie im dane kiedyś się spotkać? Czy to co jest między nimi to miłość? A może to tylko łączenie się w bólu gdy nikt inny ich nie rozumie?
   Niesamowita historia chwytająca za serce. Zanim ją przeczytałam nie rozumiałam co dzieje się na terenie Jerozolimy. To było za daleko. Ta książka zmieniła cały mój światopogląd. Otworzyła oczy, że nie wszędzie jest tak spokojnie i wygodnie jak na naszym starym europejskim kontynencie. Warto przeczytać zarówno z powodów społecznych jak i czysto romantycznych. Jeśli chodzi o język nie jest już tak wyszukana. Lekko napisana jednak bez specjalnych walorów estetycznych czy językowych.

7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz