piątek, 16 listopada 2012

Trzy metry nad niebem - Federico Moccia

   Mało kto nie słyszał tego słynnego zdania, będącego tytułem książki. Trzy metry nad niebem  nabrało nowego, szerszego znaczenia. Zaczęło żyć własnym życiem.  Z samą historią spotkałam się jakiś czas temu w wersji kinowej. Podobnie jak z innymi dziełami tego autora. Każdy kolejny film utwierdzał mnie w przekonaniu, że F.Moccia powinien zostać scenarzystą, ponieważ jego historie idealnie nadają się do ekranizacji. Ma niesamowita umiejętność "doprawiania" powieści.

    Trzy metry na niebem to współczesny Romeo i Julia. Bohaterowie muszą pokonać wiele problemów, które stają na drodze do ich wspólnego szczęścia. Pochodzą z różnych światów, są całkowitymi przeciwieństwami. Pod wpływem miłości bohaterowie przechodzą metamorfozę. Babi, która zawsze była ułożoną, grzeczną dziewczynką, zaczyna się buntować i wagarować. Przestaje słuchać rodziców i robi rzeczy, o których dawniej bała się nawet pomyśleć. Step - bożyszcze kobiet, niekiełznany, skłonny do agresji i uzależniony od prędkości i adrenaliny, zaczyna patrzeć na świat z innej perspektywy. Otwiera się i łagodnieje. Znajduje sens życia. Ich miłość jest jak wyścig na motorze, balans na krawędzi - sekunda i wszystko może rozsypać się w drobny mak. Czy tak się stanie?
   Z tą powieścią miałam podobny problem co z innymi dziełami tego autora.  Styl i język wynikające z tłumaczenia, były dla mnie ciężkie do zaakceptowania. Jednak ta historia jest tak w pewnym sensie oryginalna i magiczna. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Myślę, że każdy powinien ją przeczytać ponieważ choć pozornie wydaje się być kolejnym romansidłem dla spragnionych romantycznych wrażeń kobiet,  jest czymś więcej, czymś co nawet ciężko zdefiniować. Po prostu... magia.

6/10

3 komentarze:

  1. Bardzo zainteresowała mnie okładka, kiedy zobaczyłam tę książkę na półce mojej koleżanki. Jednak jej opinia była bardzo podobna do Twojej, więc raczej podziękuję na razie :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam tyle dobrego o tej książce, że i tak muszę ja przeczytać. Ba! Już nawet tę książkę kupiłam :))

    OdpowiedzUsuń
  3. genialna ksiazka, uwielbiam takie klimaty, motocykle, tacy faceci :3

    OdpowiedzUsuń