czwartek, 5 lipca 2012

Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - C.S. Lewis

   Każdy słyszał o Opowieściach z Narnii, jednak większość kojarzy ten tytuł nie z książką, lecz z filmem. Po zapoznaniu się z obiema wersjami, z przykrością stwierdzam, po raz pierwszy w życiu, że film był  zdecydowanie lepszy. Zagłębiał się w każda scenę i dokładnie pokazywał uczucia bohaterów. Książka przedstawia wspaniałą bajkę, którą chętnie przeczytam moim dzieciom, lecz w tej chwili czuję niedosyt. Wydaje mi się, że jest to spowodowane samą formą.
Genialny pomysł na fabułę, niestety w książce nie wyczerpany. Jednak może własnie taki był zamysł autora, by zostawić coś dla wyobraźni.
   W książce poznajemy czwórkę, młodych ludzi. Rodzeństwo mieszkające w Anglii, Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję, którzy z powodu wojny przeprowadzają się do pewnego, starszego profesora. We wspaniałej posiadłości znajdują szafę, która przenosi ich do nieznanej dotąd krainy nazywanej Narnią. Tam spotyka ich masa przygód. Uciekają przed zgrają wilków, śpią w bobrzej norze, spotykają Świętego Mikołaja i wiele, wiele innych. W Narnii zwierzęta mówią ludzkim głosem, nie tylko w Wigilię. W tej tajemniczej krainie także toczy się wojna. Jak to w bajkach bywa między dobrem, na którego czele stoi wspaniały, waleczny lew Aslan, a złem, którym dowodzi okrutna, zimna jak lód Czarownica. Wynik tego odwiecznego konfliktu każdy dobrze zna.
   To co najwspanialsze w tej książce, zawiera jedno zdanie: "Kto raz został królem w Narnii, na zawsze nim pozostanie.". Autor każdemu czytelnikowi, zarówno temu małemu, jak i dużemu, daje nadzieje, możliwość, szanse na to by stać się władcą tego niesamowitego świata. Przesłanie tej książki jest jasne. Każdy z nas ma własną Narnię ukrytą w szafie, jest nią nasza wyobraźnia. Powinniśmy o nią dbać, rozwijać ją i pielęgnować.  To my decydujemy co się w niej dzieje i czy króluje w niej dobro czy zło.

6/10

9 komentarzy:

 1. Mam w planie wreszcie zabrać się za Opowieści... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tą książką, ale chętnie sięgnę po inne dzieła C.S. Lewisa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam do siebie na wygrywajkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam;)
  Zresztą jak całą serię "Opowieści z Narnii".
  Ta akurat jest jak dla mnie przejedzona już, bo wszyscy o niej trąbią. Jedna średnio mi się jeszcze nie podobała.
  Ale zdecydowanie przeczytanie wszystkich części daje dużo szerszy oraz na całą Narnię i wiele rzeczy też wyjaśnia i klaruje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tego autora za dzieła przeznaczone dla starszych czytelników. Narnia kompletnie do mnie nie przemówiła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się w zupełności z Twoją opinią :)
  Mi też bardziej podobał się film.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Seria "Opowieści z Narnii" na zawsze zostanie w mojej pamięci :) A to dlatego, że były to pierwsze książki, które przeczytałam z tak wielkim zaangażowaniem oraz zamiłowaniem. Można by powiedzieć, że od tych ksiązek zaczęla się moja przygoda z czytaniem... :) Pozdraiwma!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niestety nigdy nie przeczytałam Opowieści... Szkoda. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mi się "Opowieści..." bardzo podobały, czytałam je już kilka lat temu i była to chyba pierwsza grubsza książka w moim życiu, biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że posiadam wszystkie siedem tomów w jednym, naprawdę było co czytać :) Miło wspominam zarówno książkę jak i film, a sentyment pozostanie już do końca.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń