środa, 26 grudnia 2012

Duma i uprzedzenie - Jane Austen

   Jane Austen jest bardzo znaną angielską pisarką. W jej książkach znajdujemy nie tylko rasy historyczne lecz każdym zmysłem czujemy klimat tamtych czasów. Bohaterowie są przedstawicielami klasy wyższej XIX w. Język i styl jest lekki i niesamowicie przyjemny dla oka. Tytuł i cała historia są bardzo dobrze znane zarówno w wersji książkowej, filmowej jak i telewizyjnej.
Fabuła jest tak unikatowa, uniwersalna i ponadczasowa, że wielu artystów zinterpretowało ją już setki razy. Możemy znaleźć ją nawet w wersji bollywoodzkiej.
    Duma i uprzedzenie to utwór wielowątkowy. Wraz z pierwszymi stronami za głównych bohaterów możemy uważać najstarszą córkę z rodu Bennetów - Jane i przystojnego młodego kawalera  Pana Bingleya. Jednak nic bardziej mylnego. Wątek, który wraz z kolejnymi stronami staje się coraz bardziej absorbujący, to historia Elizabeth Bennet i Pana Darcyego. On reprezentuje dumę, ona uprzedzenie. Jednak z biegiem czasu zarówno w nim, jak i w niej znajdujemy obie te cechy. Dopóki nie zdadzą sobie z nich sprawy, one nie pozwolą im być razem.
   Cała historia nie bez powodu weszła do klasyki swojego gatunku. To poruszająca historia miłości w okowach własnych wad. On jest bogaty, ona pochodzi z biedniejszej rodziny bez koneksji. Oboje nie zważają na powszechne zachowania. Mówią co myślą. Nie potrafią postępować wbrew sobie. To ich wyróżnia z tłumu. Posiadają swoje małe przedmioty buntu, które czynią ich niezwykłymi.
   Książka ta, jest świetnie zbudowana, pełna humoru i ironii, która trafia do serc czytelników. Małżeństwo Bennetów zachwyca każdym wypowiedzianym zdaniem. Matka - rozhisteryzowana wariatka martwiąca się tylko tym, by jak najszybciej i jak najlepiej wydać swoje córki. Kompletnie nie potrafi zachować się w towarzystwie. Ojciec jest bardzo inteligentnym i kochającym swoje córki mężczyzną. Jego cnotą jest niesamowite poczucie humoru oraz święta cierpliwość dla żony. W końcu nie łatwo być jedynym mężczyzną w gronie sześciu kobiet.

5 komentarzy:

 1. Muszę kiedyś dać drugą szansę tej powieści, bo pierwsze podejście nie było zbyt udane... Nie wciągnął mnie jakoś jej klimat, a dialogi strasznie mnie nudziły. Może zbytnio oczarowałam się wersją filmową i dlatego książka nie wzbudziła należytej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej pasuję, bo to nie moje klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat ta książka jakoś mnie nie wciągnęła, przez co jej nie dokończyłam, za to Perswazje tej autorki uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Austen ale niestety ta książka jeszcze nie zdążyła wpaść w moje ręce, nie mniej jednak jest na liście oczekującej :):)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń